Sponsors:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thankyou for your support.

 

Simply Downhill

 

 

This years Simply Downhill Race weekend took place on 14th and 15th August at Nant Gwrtheyrn, a brand new race Venue in North Wales.

 

Results - Saturday, Sunday.

 

Thankyou to everybody who made the weekend happen and everybody who came, especially;

Nant Gwrtheyrn

All the marshals

MIJ for the timing

Extreme Medics

The drivers

All our prize sponsors

Everybody who has helped to build the track

Rachel and Liz for their hard work and support

Trevor Williams

Stephen Hardcastle

DJs Felix and Guy

Photographers

 

Campbell Downhill coaching day prizes went to, Saturday - Mat Morrissey and Katie Hallam. Sunday - Neil Bridgestock and Lynsey Evans.

 

Leisure Lakes Bikes 69th Place (oh yer) prize went to Will Roberts.

 

Videos

http://vimeo.com/15505341

 

http://www.youtube.com/watch?v=5KcJaUWfT8c

 

Photos

http://www.birdcagegames.com/nant-gwrtheyrn-405-c.asp

 

http://serenaur.pinkbike.com/album/Nant-Gwrtheyrn-1415th-August-2010/

 

http://www.flickr.com/photos/pinkfishimages/sets/72157624607042883/

 

http://www.phphotosport.co.uk/cycling.html

 

Reports

http://www.southerndownhill.com/reports/racing/simply-downhill---nant-gwrtheyrn---first-race-weekend.html

 

http://thisisheffield.co.uk/2010/08/18/race-report-simply-downhill-at-nanty-g/

 

Podiums

Saturday -

 

Juvenile

1st - Laurie Greenland, 2nd - Nils Williams, 3rd - Tristan Riley - Fox

 

Youth

1st - Ben Lovell, 2nd - Geraint Pugh, 3rd - Mathew Davies, 4th - Gareth Wyn Jones, 5th - Henry Simons

 

Junior

1st - Callum Dew, 2nd - Brad Mather, 3rd - Russel Paver, 4th - Vivian Jones, 5th - Richard Acott

 

 

Senior

1st - Rob Stokes, 2nd - Kurtis Knowles, 3rd - James Swinden, 4th - Adam Page, 5th - Mark Antrobus

 

Master

1st - Sion Jones, 2nd - Ben Greenland, 3rd - Colin Williams, 4th - Steven Smith, 5th - Gwynedd Jones

 

Veteran

1st - James Tagimuri, 2nd - Dai Jones

 

Expert

1st - Emyr Davies, 2nd -  Nikki Whiles, 3rd - Tom Fryer, 4th - Rhys Evans, 5th - Joe Bishop

 

Non Elite women

1st - Lynsey Evans, 2nd - Katie Hallam, 3rd - Kerry Wrigglesworth

 

Elite Women

1st - Mannon Carpenter, 2nd - Harriet Latchem

 

Elite Men

1st - Josh Bryceland, 2nd - Al Bond, 3rd - Harry Heath, 4th - Rowan Sorrell, 5th - Dan Critchlow

 

 

Sunday -

 

Juvenile

1st - Laurie Greenland (thats his dad), 2nd - Tristan Riley - Fox, 3rd - Nils Williams, 4th - William Riley - Fox

 

Youth

1st - Ben Lovell, 2nd - Mathew Davies, 3rd - Gareth Wyn Jones, 4th - Dan Brown, 5th - Will Roberts

 

Junior

1st - Brad Mather, 2nd - Callum Dew, 3rd - Russell Paver, 4th - Vivian Jones, 5th - Richard Acott

 

Senior

1st - James Swinden, 2nd - Kurtis Knowles, 3rd - Jake Hancock, 4th - Adam Page, 5th - Chris Lazenby

 

Master

1st - Colin Williams, 2nd - Ben Greenland, 3rd - Sion Jones, 4th - Rick Minshull, 5th - Andy Hyam

 

Expert

1st - Nikki Whiles, 2nd - Emyr Davies, 3rd - Leon Rosser, 4th - Joe Bishop, 5th - Owain James

 

Non elite Female

1st - Lynsey Evans

 

Elite female

1st - Manon Carpenter, 2nd - Harriet Latchem

 

Elite

1st - Josh Bryceland, 2nd - Harry Heath, 3rd - Al Bond, 4th - Dave Smith (Honest), 5th - Dan Critchlow

 

Thanks Colin Jones for podium pics.